OTOPLASTIKA – POZNATA I KAO ESTETSKA KIRURGIJA UHA – ZAHVAT JE KOJIM SE MOŽE KORIGIRATI OBLIK, POLOŽAJ ILI PROPORCIJA UŠIJU

Odstojeće uške i razne deformacije prisutne pri rođenju koje postaju vidljivije tijekom razvoja uški mogu se korigirati otoplastikom. Ovim se zahvatom mogu tretirati i deformirane uši uzrokovane ozljedama. Otoplastika stvara prirodniji oblik, istovremeno kreirajući ravnotežu i proporciju između ušiju i lica. Ispravljanje čak i manjih deformiteta može imati veliki utjecaj na izgled, a samim time i na samopoštovanje osobe (posebno kod djece u adolescentskoj fazi).

Otoplastika se može raditi u bilo kojoj životnoj dobi nakon što uši dosegnu svoju punu veličinu - obično nakon šeste godine života. Obično se radi na oba uha kako bi se optimizirala simetrija. Važno je i napomenuti da zahvat neće promijeniti poziciju ušiju niti će djelovati na kvalitetu sluha.

 

Što se operacijom uha može korigirati? 

  • Odstojeće ili "klempave" uši (najčešći razlog za zahvat)
  • Prevelike uši u odnosu na proporciju glave 
  • Nezadovoljstvo prethodno izvedenim zahvatom operacije uha

 

Tijek zahvata

Otoplastika se može obaviti u lokalnoj ili općoj anesteziji (obično kod djece). Odabir vrste anestezije radi se prema stanju pacijenta, veličini zahvata i procjeni kirurga.

Za zahvat otoplastike postoji više tehnika rada po raznim autorima, a svaki kirurg pronalazi svoju tehniku koju prilagođava slučaju. Tehnike izvođenja zahvata otoplastike razlikuju se i ovisno o vrsti korekcije koja je potrebna. Specifična tehnika koju odabere plastični kirurg odredit će mjesto reza.

Rez se napravi na stražnjem dijelu ušiju.  Nakon reza, priprema (zarezuje) se hrskavica koja se zatim formira u pravilan položaj i učvršćuje unutrašnjim šavovima (razgradivim koncima). Za zatvaranje reza koriste se dodatni šavovi. Zahvat obično traje od sat i pol do dva sata. 

 

Nakon zahvata

Nakon zahvata otoplastike, uši se prekrivaju čvrstim zavojima radi zaštite , održavanja položaja uški i sprečavanja nastanka hematoma. Sedam dana nakon zahvata uklanjaju se čvrsti zavoji te ih zamjenjuje elastična traka za glavu koja prekriva uši. Tri mjeseca nakon zahvata elastična traka nosi se tijekom noći kako bi se spriječile slučajne ozljede ušiju prilikom spavanja i prevrtanja u krevetu. Isto tako, ukoliko se pacijent bavi kolektivnim sportom, tri mjeseca mora nositi elastičnu traku kako ne bi došlo do slučajnog ozljeđivanja uški.

Neposredno nakon skidanja zavoja, uši su lagano natečene i crvene sa laganim osjetom boli, nelagode i svrbeži. Za smanjivanje boli uzimaju se lijekovi protiv bolova prema preporuci liječnika. Nakon 48 sati svi osjeti boli i nelagode bi trebali nestati. Da bi se spriječio pritisak na ušima, svakako je preporučljivo izbjegavati spavanje na boku.

 

Rezultati 

Nakon što se uklone zavoji, odmah se primijeti promjena izgleda ušiju. Te su promjene trajne.